Veikali

Medus ir mūžīga vērtība. Jā, ar laiku konkrētais medus paraugs zaudē savu vērtību – šis produkts ir dzīvs, ķīmiskie procesi tajā turpina notikt arī pēc medus atņemšanas no stropa un izsviešanas no šūnām. Taču medus mūžība slēpjas augu valsts mūžībā un bišu mūžībā.

Ir interesants veids, kā parādīt cilvēku niecību citu zemes iemītnieku – augu un dzīvnieku priekšā. Proti, vienā stundā atainojot pasaules notikumus pēdējo 570 miljonu gadu laikā. Iedomāsimies pulksteņa ciparnīcu ar stundu atzīmēm. Laika skaitīšana sākas, kad lielais rādītājs sāk attālināties no cipara 12. Tas nozīmē, ka ir sākusies Paleozoja ēra – senākās dzīvības ēra. Bet, kad lielais pulksteņa rādītājs ir apmetis pilnu loku, atkal tuvojoties skaitlim 12, tad ir pagājusi apaļa stunda un zīmējumā ir attēlotas mūsdienas, šodiena – laiks, kurā dzīvojam.

Un tad, kad ar skatienu nonākam līdz pašai ciparnīcas augšdaļai, seko skaudrs secinājums – mūsdienu cilvēka parādīšanās atzīmei uz pulksteņa ciparnīcas gandrīz vai nav vietas – mūsdienu cilvēks „piedzima” stundas pēdējās minūtes, pašas pēdējās – piecdesmit devītās sekundes vidū.

Lūk, ko var saukt par mūžību. Vai spējat iztēloties, cik miljardus tonnu nektāra šajos miljonos gadu ir izdalījuši augu ziedi uz Zemes? Un cik miljardus tonnu medus savu dzīvības procesu uzturēšanai šajā laikā ir patērējušas bites? Vai pēc tā visa vairs var runāt par tik īslaicīgu lietu kā mode? Nē, medus ir bijis uz šī planētas jau ilgi pirms mums un - kas to lai zina - droši vien būs arī vēl ilgi pēc mums.

Medus īpašības, tā kvalitatīvie rādītāji, ja tas ievākts salīdzinoši tīrā un nepiesārņotā vidē, īpaši neatšķiras no tā medus, kādu mūsu bišu priekšteces vāca un patērēja pirms desmitiem, varbūt pat simtiem miljonu gadu. Tādēļ labi, ka pēdējā laikā zinātnieku un ārstu uzmanība atkal tiek pievērsta medum.

  • Biškopji
  • Tirdziņi
  • Veikali
  • Izstādes