veseliba

Latvijas Biškopības biedrība un Latvijas augļkopju asociācija aicina stiprināt imunitāti

Medu un dzērvenes jau kopš seniem laikiem latvieši ir lietojuši imunitātes stiprināšanai un dažādu veselības problēmu risināšanai. Medus ir dabīgs produkts, kas galvenokārt sastāv no vienkāršajiem cukuriem – glikozes un fruktozes, nelielos daudzumos - vitamīniem, minerālvielām un aminoskābēm. Tam piemīt antibakteriāla iedarbība un prebiotiskas īpašības.

Dzērvenes ir vienas no vērtīgākajām ogām, jo tajās ir daudz vitamīnu, īpaši, C vitamīna, antioksidantu fenola, minerālvielas un šķiedrvielas, dzērvenēs ir mazāk kaloriju kā citās ogās un augļos.

Medu un dzērvenes kā vērtīgu dabas produktu ar dziedniecisku darbību iesaka gan tūkstošgadu senā tautas medicīna, gan mūsdienu medicīnas pieredze.Medus ir vislabāk zināmais bišu produkts. Pēc sava sastāva medus var atšķirties, tas atkarīgs no ziediem, kuriem nektārs ievākts, tomēr ikviens medus satur vienkāršos cukurus – glikozi un fruktozi, dekstrīnus, slāpekli saturošus savienojumus, organiskās skābes, minerālvielas, fermentus, vitamīnus, augšanas vielas un citus savienojumus.

Galvenokārt medu var lietot elpceļu slimību profilaksei un ārstēšanai. Medus darbojas kā preparāts, kas paaugstina organisma pretestības spējas pret jebkuru ārējās vides ietekmi, tajā skaitā bakteriālās un vīrusu infekcijas iedarbību. Medu ārstēšanā var lietot arī atšķaidītā veidā - šķīdinot pienā vai tējā. Noteikti jāatceras, ka medu nedrīkst karsēt virs 40 grādiem, jo tad zūd medus vērtīgās īpašības.

Latvijas purvos augošajām dzērvenēm piemīt daudz labu īpašību. Tām ir antiseptiska, dziedējoša un temperatūru pazeminoša iedarbība. Tās lieto saaukstēšanās slimību un gripas profilaksei, paaugstināta asinsspiediena samazināšanai, pie bronhīta, plaušu tuberkulozes, kā arī vielmaiņas traucējumu gadījumos, pie galvas un acu sāpēm un ginekoloģiskiem iekaisumiem. Vislielākais organismam vērtīgo vielu daudzums atrodas svaigās ogās. Tomēr ogas un tajās esošās vielas var arī saglabāt un izmantot visu gadu, ja no tām tiek iegūta sula, tās tiek žāvētas, vai sasaldētas.

Armands Krauze, Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs: “Medus un dzērvenes ir dabīgi mūsu pašu, Latvijas, produkti! Tie nav piesārņoti ar ražošanas atkritumiem vai blakus produktiem. Jo tālāk uz ziemeļiem, jo medus ir vērtīgāks. Latvijas īsajā vasarā ziedu nektārs ir ļoti koncentrēts, tāpēc mums ir paveicies – Latvijā medus ir ļoti aromātisks un tā īpašības ir daudz spēcīgākas kā citur. Izmantosim Latvijā iegūtos labumus, lai uz aptieku pēc zālēm būtu jādodas arvien retāk!”

Māra Rudzāte, Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja:“Lai arī mums ir samērā īsa vasara, taču mums ir garas dienas, vēsas naktis un sūnu kūdras purvi, kas ir viens no priekšnoteikumiem, lai dzērvenes justos labi, lai tās augtu un būtu vitamīniem bagātas. Izmantosim šo Dieva dāvanu un ēdīsim vietējos vitamīnus. Šoferīši var vienkārši paņemt kārbiņā līdzi un kad nogurums nāk virsū, pāris ogas atgriezīs mundrumu. Karote medus ar dzērvenēm vai glāze nedaudz šķaidītas dzērveņu sulas ar medu, būs vitamīni visai dienai, normāls holesterīns un laba sirdsdarbība. Vēsturiski dzērvenes sauca arī par ,, kara ogām” jo tās ļoti ilgi var uzglabāt, tās nezaudē vitamīnus, tāpēc arī karotāji vienmēr tās ņēma līdzi „

Saaukstēšanās slimību profilaksei iesakām dzērvenes lietot kopā ar medu 1:1, var lietot dzērveņu sulu vai svaigas ogas - dzērvenes samaļ, pievieno medu un ēd pa ēdamkarotei pāris reizes dienā.

Informāciju sagatavoja:

Ieva Zēģele

Latvijas Biškopības biedrība

Tālr.:26409474

www.strops.lv

www.medus.lv

 

Biškopības produkti un to pielietojums

Apiterapijas būtība un principi

Mūsu dienās, kad cilvēkiem nereti pietrūkst naudas dārgajiem medikamentiem veselības uzturēšanai, parādās interese par dabīgiem produktiem, tai skaitā arī par bišu saražotiem. Jāsaka gan, ka bišu produkti nav lēti, taču noderīgi gan. Lietojot bišu produktus veselības uzlabošanai un slimību ārstēšanai, organismam nerodas pierašana (nezūd efekts) un nav arī tādas blakus parādības, kā no ķīmiskiem preparātiem.

Protams, šo produktu lietošana medicīniskos nolūkos nav nekāda panaceja. Nereti jālieto ķīmiskie līdzekļi un bišu produkti vienlaicīgi.

Likumsakarīga ir bišu produktu lietošanas renesanse, jo šo produktu iedarbības spektrs ir ļoti plašs. Paplašinoties laboratoriskiem pētījumiem par dažādu bišu produktu iedarbību uz cilvēka organismu, tiek atrasti arvien jauni to darbības aspekti.

Mūsdienās šo produktu lietošana vairs nenotiek empīriski, bet gan balstoties uz zinātnes atzinumiem. Daudzu pasaules valstu laboratorijās notiek dažādu bišu produktu izpēte – tiek pētīts gan propoliss, gan peru pieniņš, gan ziedputekšņi un bišu maize. Ļoti liela nozīme ir bišu indes izpētei, tās dalīšana frakcijās, jo katrai no bišu indes frakcijām ir savs iedarbības mehānisms, kas arī tiek detalizēti pētīts. Šādas laboratorijas ir arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā.

No medicīniskā viedokļa raugoties visgrūtākais ir tas, ka dažādos reģionos iegūtie bišu produkti ir atšķirīgi pēc sava sastāva – tas atkarīgs no augiem un arī no laika apstākļiem. Šis fakts apgrūtina bišu produktu dozēšanu, taču nemazina to vērtību.

Lasīt tālāk...
 

Vitamīni un aminoskābes ziedputekšņos

Vitamīni putekšņu sastāvā (pēc. R. Elkinsas)

(1000 miligramos vielas)

B3 vitamīns (niacīns, nikotīnskābe)              200 mg

B5 vitamīns (pantotēnskābe)                       27,6 mg

B2 vitamīns (ribflavīns, laktoflavīns)             18,50 mg

Vitamīns C                                                    7-15 mg

B1 vitamīns (aneirīns, timīns)                       9,2 mg

B9 vitamīns (folskābe, folacīns)                   3,64-6,8 mg

B6 vitamīns (piridoksīns, adermīns)            5 mg

A vitamīns (retinols) (carotenoids)              0,5-0,9 mg

E vitamīns (tokoferols)                                nedaudz

Aminoskābes putekšņu sastāvā (pēc. R. Elkinsas)

Lasīt tālāk...
 

Propoliss ārstniecībā

Propolisa ārstnieciskās īpašības

Man kā biškopim bija zināmas propolisa derīgās īpašības, bet gatavojot rakstu, iepazinos ar informāciju grāmatās un internetā. Lasītais tiešām pārsteidza, propolisa pielietošanas spektrs ir plašāks nekā varēju iedomāties un vieglāk būtu uzrakstīt, kur to neizmanto. Sākot no blaugznām, beidzot ar kāju sēnītēm, sākot no laringīta, beidzot ar prostatītu, sākot no mutes dobuma vai ādas iekaisumiem, beidzot ar zarnu traktu slimībām un artrītiem. Vēža terapija, tuberkulozes un herpes vīrusa ārstēšana u.t.t., nerunājot par organisma vispārējās imunitātes stiprināšanu. Propoliss efektīvi darbojas pat pret tādām baktērijām, pret kurām vēl nav atrastas iedarbīgas antibiotikas, savukārt dažādu antibiotiku lietošana kopā ar propolisu uzlabo to iedarbību.

Propolisam piemīt antibakteriālas, fungicīdas, antivirālas, pretiekaisuma, savelkošas, kapilārus nostiprinošas, anestēzējošas īpašības.
Tā sastāvā ir vairāki desmiti antibakteriāli savienojumi, pie tam tas ir efektīvs gan pret baktērijām, kuras ir jūtīgas pret sintētiskajām antibiotikām, gan pret tiem celmiem, kuri pret antibiotikām ir izturīgi. Ļoti svarīgi ir tas, ka pret propolisu līdz šim nav iegūtas rezistentas baktērijas, kā tas ir sintētisko antibiotiku gadījumā. Tas domājams jāskaidro ar to, ka tā sastāvā ir dažādas dabīgās antibiotikas ar ļoti plašu iedarbības spektru un šos daudzos aizsargvaļnus baktērijas nespēj pārvarēt.

Lasīt tālāk...