Ziedputekšņi
Ziedputekšņi ir dabisks un augstvērtīgs vitamīnu avots.

Zinām taču, ka medus ir viens no senākajiem pārtikas produktiem. Arī kā ārstniecības līdzeklis tas ir pazīstams jau kopš aizvēsturiskas senatnes. Medus vienmēr ir bijis modē, pareizāk sakot, tas vienmēr ir bijis aktuāls. Cilvēka interese par medu laiku pa laikam ir atslābusi; cilvēcei progresējot, attīstoties zinātnei un rūpniecībai, ir radītas citas saldvielas un sintezēti dažādi iedarbīgi medikamenti. Un tikai tagad, kad esam kļuvuši pārāk „ķīmiski” vai arī, ja zāles vairs īsti nepalīdz, mēs lūkojam pēc kāda dabiska, tradicionāla, ķīmiskai apstrādei nepakļauta produkta, kurš nepakļautu riskam mūsu imūnsistēmu, bet tieši pretēji – to stiprinātu. Un atrodam medu!

Bites, aplidojušas ziedus pļavās, savās mājās, bišu saimes ligzdā, pārnes ne tikai nektāru. Aplūkojot uz stropa skrejlaipiņas atlidojušās bites, pie to kājām ir redzamas krāsainas piciņas. Biškopji saka – nastiņas. Samērā lielas, salīdzinot ar bites pašas augumu, košās krāsās krāsotas, tās pielipinātas bites pakaļējām kājām. Tā vien šķiet, ka bite tikai ar grūtībām spēj noturēt līdzsvaru smagās nastas dēļ; grīļodamās un balansēdama tā steberē skrejas melnā cauruma virzienā. Kas tie par graudiņiem? Vai tās ir kādas puķes sēklas, kas pielipušas bitei pie kājām?

No putekšņiem gatavotā bišu barība – peru pieniņš ir patiess brīnumlīdzeklis – to saņemot topošās bišu mātes pāraug savas vienaudzes darba bites. Tas notiek ātrāk – darba bite attīstās 21 dienā, bišu māte – 16 dienās, un kvalitatīvāk – darba bites piedzimst par darba rūķiem, visu savu mūžu ir spējīgas ilgstoši un nenogurdināmi strādāt – kopt citas bites, lidot pēc ienesuma, tīrīt ligzdu, sargāt to un galu galā – pārvērsties par nelielu farmaceitisko rūpnīcu – ražot peru pieniņu. Tomēr tās nekad nespēs to, ko spēj bišu māte. Bišu karaliene, saņēmusi šo barību, iegūst ne tikai citu ķermeņa apjomu (tā ir krietni lielāka augumā), bet tai arī mainās misija bišu saimē. Bišu māte ir spējīga dēt olas un tā nodrošina bišu saimes turpināšanos nākošajās paaudzēs. Un tas viss no tās pašas oliņas, kas darba bitei, atšķirīga tikai barība. Barība – peru pieniņš, kurš, lai gan ir bišu dziedzeru produkts, tomēr ražots no bišu maizes. No bišu maizes, kuru bites gatavo no putekšņiem.