Nosvini Pasaules Bišu dienu dravā!
Atzīmējot "Pasaules bišu dienu" pirmo reizi Latvijas Biškopības biedrība aicina izglītības iestāžu skolēnu klases iepazīt medu un tā iegūšanas saistību ar vides ilgtspēju apmeklējot biškopju "Medus vēstnešu" saimniecības.
Dalība pasākumā ar iepriekšēju pieteikšanos laika posmā no 19. maija līdz jūnija vidum.
Izvēlieties kartē dravu un piesakiet klases apmeklējumu zemāk aizpildot pieteikuma formu! Pēc tam ar Jums sazināsies biškopis, lai saskaņotu apmeklējuma laiku.
Piesaki apmeklējumu šeit!
Iepazīsties ar biškopjiem,
kuri gaidīs jūs ciemos!
Zemgale
-
Esmu diplomēta biškope, pabeigusi Vecbebru lauksaimniecības tehnikumu. Ar bitēm darbojos apmēram 10 gadus. Šobrīd aprūpēju 20 bišu saimes. Ražojam propolisa produktus, sejas krēmu, lūpu balzamus, bišu maizi un, protams, medu, ir arī medus ar dažādām ogām un pat šokolāde medū. Kopā ar meitu vadām lūpu balzamu meistarklases. Saimniecība atrodas Vircavas upes ielokā, pašā Zemgales sirdī, Jelgavas novadā. Dabīgā zālājā ganās divi ziņkārīgi zirgi, laimīgi savas dienas pie mums pavada arī vistas, cāļi, baloži. Esam draudzīgi un atsaucīgi, vienmēr priecājamies par ciemiņiem sētā.
-
Saimniecība Jaunparkas atrodas Zaļenieku pagastā, Jelgavas novadā netālu no Tērvetes upes. Māju apvij Zemgales plašie lauki, ābeļu dārzs, kurā ganās jēriņi un bišu drava ar nu jau 30 saimēm kopā. Esam samērā jauni biškopji, kas saimnieko tikai otro gadu, tomēr darbojamies aktīvi un ar lielu entuziastismu.
-
Mani sauc Juris Tūns. Esmu biškopis kopš 2014. gada. Jēkabpils novada Dunavas pagastā ir divas dravas ar 34 bišu saimēm. Esmu Apiterapijas biedrības biedrs un Sudrabkalna ciema 6 hektāru plašajā ābeļdārza dravā ir apinamiņš gulēšanai uz bitēm. Piedāvāju dažādus monofloros medus (griķu, liepu, ābeļu/pieneņu, u.c.) kā arī krēmoto pavasara ziedu medu. Aktīvi piedalos biškopības, medus un to produktu popularizēšanā lasot lekcijas un rīkojot praktiskās nodarbības un ekskursijas dravā. Piedalos Eiropas Medus brokastīs Jēkabpils, Pļaviņu un Rīgas skolās.
Kurzeme
-
Esmu biškope Antra un manā pārraudzībā ir vairāk kā četrdesmit bišu stropi, kur dzīvo bitītes. Ar biškopību sāku nodarboties tēta pamudināta un LBB kursos iestājos, kad man bija tikai viena saime. Jo es neko nesapratu kā to bišu medu var dabūt ārā no rāmīšiem. Pagājušajā gadā uzcēlām bišu namiņu, kur var pagulēt uz bitītēm, atpūsties un relaksēties. Nodarbojos ar ceļojošo dravošanu. Vācam ziedputekšņus un bišu maizi, propolisu. Leju arī bišu vaska sveces.
-
Apkopjam ap 50 saimju ganāmpulku. Atrodamies blakus Tāšu ezera dabas liegumam. Dažkārt uzņemam dravā ekskursantus. Dravā var apskatīt bluķa stropu, guļstropu, stāvstropu, putuplasta stropu un, ja satiek biškopi, tad var arī medu nogaršot.
-
No aizraušanās un hobija biškopības par nopietnu nodarbi viss kļuva 2014. gadā. Samniecība atrodas paša Tārgales sirdī, netālu no jaunizveidotās „Lībiesu sētas” un pāris minūšu lidojuma (bišu) no senatnīgā Tārgales parka. Tiek iegūts viss, ko bites sniedz: medus - visādās garšās un nokrāsās, ziedputekšņi, bišu maize – īsts spēka un enerģijas avots un vasks, lai gaišums nepietrūktu arī tumšajos rudens un ziemas vakaros. Tiek veidoti arī kārumi gardēžiem, rieksti un sēkliņas medū, medus ar kanēli, žāvētas ogas medū. Liepu paēnā ir mazs bišu namiņš, kurā ir divas „bišu gultas” kurās, guļot virs bitēm, var atgūt mieru, spēku un veselību pēc intensīvas un saspringtas darba dienas.
-
Esmu biškope ar 15 gadu stāžu. Un, ja skaita tos gadus, kad gāju mammai palīgā pie bitēm, tad ir vēl vairāk. Biškopja arodu man ierādīja mamma, kura ir biškope jau vairāk, kā 30 gadus. Pārsvarā iegūstam no bitēm medu, bišu maizi, propolisu un vasku. Biškopība man ir vairāk kā hobijs, jo strādāju algotu darbu skolā. Tā kā biškopība ir tuva, tad nolēmu, ka šo interesi par bitēm jānodod tālāk un tā jau trešo gadu Striķu skolā Saldus novadā darbojas Jauno Bitenieku pulciņš, kurā bērni apgūst gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskas iemaņas darbā ar bitēm. Mums ir 5 stropi, bet bites mājo pagaidām divos. Medus dienu dravā organizēšu pie savis mājās – Muižzemniekos, kur atrodas viena no bišu ganāmpulka novietnēm. Medus dienas dravā ietvaros, piedāvāšu nogaršot un iegādāties dažādu ziedu medus un citus bišu produktus, kā arī būs iespēja apskatīt pašas bites stropā.
-
SIA Meduspils īpašnieks, bitenieks Jānis Vainovskis ir ar 29 gadu pieredzi biškopībā. Specializējas monofloro medus ražošanā.
Vidzeme
-
Ar bitēm esmu draugos jau vairāk kā 27 gadus. Pašlaik ar prieku darbojos ar 20-30 saimītēm, kuras izvietotas gan Skrīveros, gan dzimtajos Latgales laukos. Piedalos dažādos medus popularizēšanas pasākumos bērniem – Eiropas Medus brokastis, Medus diena dravā, Kafejnīcu dienas. Meitas Sintija un Tīna iepazīstina cilvēkus ar bišu dziedniecisko iedarbību īpašā Bišu namiņā Skrīveros, kur pieejamas 2 bišu gultas gulēšanai uz bitēm. Esmu pārliecināta, ka bites cilvēku dziedina, nomierina, un to radītie medus produkti ir ļoti veselīgi, ar tiem jāiepazīstina jau sākot no pirmsskolas vecuma bērniem. Tāpēc aicinu ciemos pie bitītēm gan lielus, gan mazus.
-
Pullēnu drava atrodas Allažu pagastā, ko apsaimnieko Hānu ģimene. Specializējamies monoflorā medus ieguvē – griķu, viršu, liepziedu, pavasara, vasaras un rudens medus. Pavasara un pirmajā vasaras pusē tiek ievākti ziedputekšņi un savukārt rudenī bišu maize un propoliss. Saimnieces aizraušanās ir vaska sveču liešana, kas tiek lietas no saimniecībā iegūtā vaska. Pullēnu drava piedāvā bišu vaska sveču liešanas meistarklases. Mājas lapa www.pullenudrava.lv
-
Esam maza zemnieku saimniecība, kas nesen pārņēmusi mūsu dzimtas 19. gs Vidzemes sētu vairāku tūkstošu gadu vēstures liecību bagātā apvidū pie Limbažiem. Labprātīgi uzņemam tūristus, ar kuriem varam sazināties vairākās valodās, tai skaitā spāņu un poļu. Vēl attīstam kokamatniecību un pieredzes tūrismu, iepazīstinot viesus arī ar Paldažu vēstures bagāto apkārtni. Drīzumā mūsu sētā būs arī aitas. Kopš šīs vasaras esam bioloģiska saimniecība ar pārejas periodu. Uz tikšanos!
-
Biškopības kooperatīvās sabiedrības "Siguldas medus" mācību dravā atrodās Turaidas muzejrezervātā, kas nodrošina kvalitatīvu piekļūšanu un unikālu dabas daudzveidību Gaujas senlejā. BKS Siguldas medus biškopji Jums liks izjust biškopja ikdienu dravā, pastāstīs par dravošanu, bitēm, apputeksnētājiem, puķēm-nektāraugiem, liks ēst medu un citus biškopības produktus, kā arī varēsiet apskatīt pārējo Turaidas muzejrezervātā teritoriju. Tiekamies!
-
Saimniecība ‘’Igaunīši’’ atrodas Jaunalūksnes pagastā nepilnus 18 km no Igaunijas robežas. Saimniekots tiek kopš 2013. gada, saimniecībā audzē zemenes, avenes, cidonijas un nodarbojas ar biškopību. Kopumā tiek apsaimniekoti 22 ha zemes un 65 bišu stropi. Saimniecībā tiek sēti arī nektāraugi, lai nodrošinātu pilnvērtīgu barības bāzi bitēm. No bitēm iegūstam medu, ziedputekšņus, bišu maizi un vasku. Labprāt savā saimniecībā uzņemam ciemiņus un kopā dodamies dravā!
-
Lūšu Drava ir ģimenes uzņēmums, kas nodarbojas ar biškopību, no iegūtā medus veido medus maisījumus ar ogām, augļiem un riekstiem. Papildus ražošanai Lūšu Drava uzņem arī ekskursantu grupas un dod iespēju gan sagatavot savu medus maisījumu, gan izliet visskaistāko vaska svecīti.
-
Saimniecība atrodas Valkas pagastā, ainaviski skaistā vietā. Ar biškopību “Spuldzēs” nodarbojamies 25 gadus. Šobrīd ir aptuveni 50 bišu saimes, straujāko attīstību piedzīvojot tieši pēdējos trijos gados, kad saimju skaits ir dubultots. No biškopības produkcijas ilgākā laika posmā ražojam medu, dažus pēdējos gadus bišu maizi, šogad iesākām lielākos apjomos ievākt ziedputekšņus.
-
Saimniecība atrodas Nītaures laukos, Cēsu novadā, kur jau 4. gadu saimnieko Zusteru ģimene, ar dravošanu nodarbojas jau vairāk nekā 10 gadus, kuru laikā attīstījuši savu dravu līdz pat 85 bišu saimēm. Pamata nodarbošanās ir bišu vasku šūnu ražošana, bišu māšu audzēšana, kā arī bišu produktu ražošana. Saimniecība piedāvā dažādu ziedu medu, meža medu, kā arī ziedputekšņus un bišu maizi. Aicinām ikvienu interesentu doties ciemos uz Zusteru dravu un uzzināt kāda ir bites ikdiena un kā rodas visi garšīgie un veselīgie medus produkti.
-
Degustācijai tiek piedāvāti dažādi Rīgas medus veidi. Dravā apskatāma dažādu konstrukciju bišu stropu ekspozīcija ar kādiem dravo Latvijā. Apskatāma savvaļas bišu viesnīca, dažādi putnu būri un urbānais lauksaimniecības, dekoratīvais dārziņš. Iespējams pielaikot biškopja tērpu, pakūpināt dūmeklim un izpētīt citu biškopja inventāru.
-
Tīnūžu pagasta “Dzērvenītēs” atrodas bišu saimju novietne, tiek apstrādāta biškopības produkcija, tiek izsviests medus, iegūta bišu maize, ziedputekšņi un notiek produkcijas realizācija, degustācija.
Piedāvājam medus degustāciju, piedalīties medus sviešanas procesā, apskatīt inventāru, paskatīties bišu saimi, uzkost kādu našķi un protams, iegādāties medu.
Latgale
-
Mana galvenā drava, bāze, atrodas Nesteros. Dravojam ar tēvu Nesteros, Malnavas pagastā. Pamazām atjaunojam Nesteru skolas ēku, piemērojam biškopības vajadzībām. Nesteru dravas izvietojums piemērots apskatei. Ja ir vēlēšanās, var sagatavot rāmīšus medus sviešanas procesa parādīšanai.
-
z/s "Līdumi" darbojas divos virzienos – bioloģiskajā biškopībā un dekoratīvi lietišķajā kokapstrādē. Dabiskās pļavas, meži un dārzi ļauj bitēm ievākt gan tīru, daudzveidīgu, bioloģisku medu, gan ziedputekšņus, gan vienus no pasaulē bagātīgākajiem dabas vitamīnu produktiem – bišu maizi. Interesantas garšas sajutīsiet medus maisījumos: medū ar ziedputekšņiem, medū ar dažādiem ārstniecības augiem, kur vienā karotē ir apvienotas gan veselīgā, aromātiskā medus, gan tējzāles dziedinošās īpašības. Vasaras aromātu sajutīsiet dzeltenajās vaska svecēs, no kurām, sadegot un, iztvaikojot dabiskajā vaskā esošajām ēteriskajām eļļām un propolisam, tiek attīrītas un dezinficējas telpas.
-
Krāslavas ekoloģiski tīrā, dabas aizsargājamā zonā Dridža ezera dabas parkā. Tās apkārtnē ir mežs, pļavas, dzidrs ezers – bagāts ar zivīm. Katram cilvēkam ir savs koks un savs zieds, kurš var ārstēt un atbrīvot no uzkrātā stresa. Dažkārt vienkārša pastaiga brīvā dabā - pa mežu, pļavu vai ezermalu ir vislabākās zāles dvēseles mieram.
Pasaules bišu diena
Kopš 2008. gada pēc slovēņu iniciatīvas, ik gadu 20. maijā tiek atzīmēta Pasaules bišu diena, tās mērķis ir pievērst uzmanību bitēm un citiem apputeksnētājiem, to nozīmei ekosistēmā, pārtikas ražošanā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.
Kāpēc 20. maijs?
Datums izvēlēts, lai godinātu slavenā slovēņu biškopja Antona Janšas dzimšanas dienu. Viņš dzīvoja 18. gadsimtā un tiek uzskatīts par modernās biškopības pionieri. Janša bija viens no pirmajiem, kas aprakstīja bišu dzīvi un uzsvēra to nozīmi lauksaimniecībā.